لوازم مکرومه بافی, مکرومه بافی

لوازم مکرومه بافی

لوازم مکرومه بافی زیاد پیچیده و پر هزینه نیستند. این هنر نیاز به لوازمی بسیار ساده و کم خرج دارد که از جمله آن ها نخ مخصوص مکرومه بافی، قلاب، قیچی و در برخی موارد فریم می باشد. مکرومه بافی یک هنر است که از گذشته تا به امروز وجود داشته و بسیار محبوب می باشد. با استفاده از این هنر می توان ابزار و اکسسوری های بسیار شیک و جذابی خلق کرد. از جمله اصلی ترین محصولات حاصل از این هنر می توان به وسایل دکوری منزل و زیورآلات جذاب بانوان شیک پوش اشاره نمود.

هنر مکرومه بافی چیست؟

تکنیک بافت با استفاده از نخ و گره یک هنر فوق العاده زیبا بوده که انواع مختلفی دارد. یکی از این هنرها مکرومه بافی می باشد که قدمتی دیرینه دارد. در حقیقت مکرومه بافی هنر تبدیل کردن نخ به انواع وسایل تزیینی و زیبا با استفاده از گره‌زدن می باشد. امروزه در بسیاری از مکان ها و منازل این محصولات هنری در دکوراسیون ها به چشم می خورد. این هنر با استفاده از انواع گوناگون گره به وجود می آید و یکی از معروف ترین آن ها گره مربعی ساده و متناوب، گره چکاوکی، گره قلابی، گره پیچ افقی، گره پیچ اریب، دو برابر نیمه، مارپیچ، مارپیچ نیمه و گره سر انداختن عمودی و افقی می باشد.

بسیاری از خانم های خوش سلیقه و هنرمند که علاقه زیادی به تغییر دکوراسیون منزل دارند می توانند این هنر را آموخته و اکسسوری های زیبایی درست کنند. از انواع وسایل ساخته‌شده با هنر مکرومه بافی می توان به گل آویز، پرده های زیبا، رو میزی، زیورآلات متنوع، بانوج یا ننوی بزرگ اشاره نمود. به طور کلی این هنر نیاز به ابزارهای پر هزینه و پیچیده ای ندارد و تنها با یک نخ مخصوص و هنر دست به سرانجام می رسد.

تاریخچه این هنر

مکرومه بافی یک هنر اصیل و با قدمت بوده که از دیرباز تاکنون وجود دارد. این هنر از گذشته تا به امروز در زمینه های مختلفی و برای ساخت محصولات متنوعی به کار گرفته شده‌است. در بسیاری از حکاکی های باستانی می توان به وضوح آثار هنر مکرومه بافی را مشاهده نمود. این هنر مربوط به دوران آشوریان، بابلیان و پارسیان می باشد. در بسیاری از لباس ها و مجسمه هایی که از آن دوره باقی مانده اند آثار این هنر زیبا به چشم می خورد. هنر مکرومه بافی در کشورهای عربی نیز وجود دارد و بیشتر به عنوان حاشیه های تزیینی در منسوجات بافتنی خود استفاده می نمایند. این هنر به مرور زمان گسترش‌یافته و هم اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز نفوذ یافته‌است و روز به روز به رشد و شکوفایی می رسد.

لوازم مورد نیاز جهت مکرومه بافی

یکی از لوازم مورد نیاز برای مکرومه بافی نخ یا طناب مناسب برای این هنر است. این نخ ها انواع مختلفی دارند و جنس آن ها معمولا از کنف، کنف هندی، پنبه، کتان، ریون، تریکو و برخی دیگر از مواد مصنوعی می باشد. استفاده از هر کدام از این نخ ها سلیقه ای می باشد. ابزار بعدی فریم یا قالب مخصوص مکرومه بافی است. البته در تمام موارد به فریم نیازی نیست و با دست می توان مکرومه بافی کرد اما در برخی موارد استفاده از فریم ناگزیر لازم می شود. وسیله بعدی صفحه مکرومه بافی است. این وسیله برای کارهای کوچک کاربرد دارد و سطح صفحه باید تقریبا 77 سانتی متر باشد. در نهایت نیاز به قیچی و برس برای قیچی کردن بندها و کرکی کردن حاشیه وسایل ساخته‌شده می باشد. به طور کلی هنر مکرومه بافی نیاز به ابزارهای خاص و پیچیده ندارد.

انواع گره به کار رفته در مکرومه بافی

انواع گره های کاربردی برای هنر مکرومه بافی وجود دارند که یکی از اصلی ترین آن ها گره سر انداختن می باشد. برای این گره در ابتدا باید نخ را دولا کرده و سپس دو سر نخ را روی هم قرار داده و بعد به قسمت میانی نخ رسید. بعد از طی این مراحل می توان نخ دولا شده را روی چوب یا هر وسیله ای مانند آن قرارداده و در نهایت عمل سر انداختن را آغاز نمود. نوع دیگر کره سرلارک است که این گره نیز روش های خاص خود را دارد. انواع گره های هنر مکرومه بافی عبارتند از:

  • گره سرلارک معکوس
  • گره های مربعی و گره نیمه مربعی
  • گره مارپیچ
  • گره مارپیچ نیمه گره
  • گره دو نیمه با اتصال افقی
  • گره دو ضلعی مورب
  • گره عمودی دو نیم مورب
  • گره اورهند
  • گره چکاوکی
  • گره قلابی

با مکرومه بافی چه آثاری می توانیم خلق کنیم؟

امروزه با استفاده از این هنر می توان ایده های مختلفی در ذهن به وجود آورد و سپس محصولات گوناگونی را خلق کرد. بیشترین مورد استفاده از این هنر برای تزیین دکوراسیون خانه و تیپ و استایل شخصی بانوان می باشد. در تزیینات منزل می توان به انواع آویزهای گلدانی، پرده ها، رو تختی، رویه ی کوسن، کاورهای تزیینی، روکش صندلی، لوستر، رو میزی و انواع دیوار کوب های دکوراتیو و شیک اشاره نمود. برای استایل بانوان می توان از این هنر در تولید زیورآلاتی چون دستبند و گوشواره استفاده نمود. علاوه بر این ها می توان صندلی تابی های معلقی هم درست کرد. به طور کلی با مکرومه بافی می توان هنرهای بسیار زیبا و جذابی را خلق کرد، فقط کافیست تا با این هنر آشناشده و آن را یاد گرفت.

لوازم مکرومه بافی

قیمت محصولات حاصل از مکرومه بافی

محصولات حاصل از مکرومه بافی تنوع بسیار زیادی داشته و در اندازه ها و طرح های گوناگون می باشند. به همین دلیل قیمت هر کدام از محصولات مکرومه با هم تفاوت دارند. نوع و جنس نخ های استفاده‌شده در محصول بر قیمت آن تأثیر دارد. همچنین میزان زحمتی که توسط دستان هنرمند یک مکرومه باف کشیده‌شده بر ارزش کار افزوده و قیمت آن را تحت تأثیر قرار می دهد. برای نمونه قیمت یک کیف دستی با اندازه متوسط مکرومه بافی 260 هزار تومان، کیف مکرومه قلاب بافی سه سوزنه متوسط 435 هزار تومان، نگه دارنده پرده مدل برگ 200 هزار تومان، آویز تزیینی مدل جغد 25 سانتی 320 هزار تومان، ست کیف و صندل مکرومه 259 هزار تومان می باشد. پس در نتیجه هر یک از محصولات با توجه به انواعی که دارند دارای قیمت هایی متفاوت هستند.

سخن پایانی

مکرومه بافی یک هنر قدیمی بوده که محصولات حاصل از آن طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. مبدأ پیدایش این هنر به عصر باستان و دوران بابلیان، آشوریان و پارسیان بر می گردد. مکرومه بافی از گذشته تا به امروز رواج بسیاری‌یافته و روز به روز نقش آن در جوامع بشری پر رنگ تر می گردد. از این هنر می توان محصولات بسیار زیادی تولید کرد و از آن لذت برد.

بیشترین کاربرد این محصول در زمینه تولید وسایل تزیینی خانه مانند آویزهای زیبا، رو میزی، انواع پرده ها و کاورها می باشد. علاوه بر آن در زمینه تولید کیف و کفش و زیورآلات شیک برای خانم های خاص پسند نیز بسیار کاربرد دارد. ابزار مورد نیاز برای مکرومه بافی بسیار ساده و کم هزینه بوده و می توان با کمک یک نخ مخصوص و دستان هنرمند یک محصولی زیبا خلق کرد. محصولات مکرومه در بازار بسیار زیاد و متنوع بوده و هر کدام با توجه به نوع و اندازه هایی که دارند دارای قیمت هایی متفاوت هستند.

بازرگانی پرواز عرضه کننده انواع مدل های مختلف عروسک، سبدهای تریکو و انواع مختلف لباس بافتنی به بازار می باشد. شما می توانید جهت استعلام قیمت ها و ارتباط با کارشناسان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *