ابزار بافتنی, لوازم بافتنی

آشنایی با ابزار و لوازم بافتنی

آشنایی با ابزار و لوازم بافتنی برای کسانی که به این کار علاقه مند هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بافتنی از دست هنرهای صنایع دستی است که علاقمندان زیادی دارد. این هنر مانند هر هنر دیگری، باعث خلق یک اثر زیبا می‌شود.

از بافتنی به عنوان ورزش ذهن یاد می‌شود، باعث می‌شود ذهن فعالیت داشته باشد. بافتنی نه تنها می‌تواند جنبه سرگرمی داشته باشد، بلکه می‌تواند باعث کار کردن شما و هم‌چنین درآمدزایی برای شما شود.

اولین قدم برای شروع این کار، خریدن‌وسایل آن و یادگرفتن مراحل انجام آن است. در ادامه این مقاله با تمامی وسایل مورد نیاز بافتنی آشنا خواهیم شد.

هنر بافتنی

هنر بافتنی از دسته هنرهایی است که در آن با یک کاموا و دو میل، حلقه‌هایی به طور پیوسته و در هم فرو رفته ایجاد می‌شود، این کار ادامه پیدا می‌کند تا در نهایت به یک تکه پارچه یا  لباس تبدیل شود.

نمی‌توان قدمت این هنر را تعیین کرد، زیرا تمامی وسایل به کار رفته در این هنر، از بین رفته‌است. بر اساس نظر متخصصان، ممکن است چوب‌ها یا میل‌هایی که از حفاری‌ها به دست آمده است، میل‌های بافتنی باشند. به نظر می‌رسد خاستگاه این هنر، از خاورمیانه شروع‌شده باشد و بعد از جنگ‌های صلیبی به کشورهای غربی برده شده است.

اگر بخواهیم به طور کلی این هنر را بررسی کنیم می‌توان گفت، بافتنی هنریست که در آن پارچه‌ای با گره‌های درهم تنیده بافته‌می‌شود. برای بافتن می‌توان از دو روش دستی و ماشینی استفاده کرد.

هدف ما در اینجا، پرداختن به هنر بافندگی است که توسط دست انجام می‌شود و بهتر است برای این کار، از کلمه بافتنی استفاده کنیم.

اصولا با بافتنی می‌توان لباس‌هایی مثل انواع پیراهن، جلیقه، دستکش، کلاه، جوراب، پلیور و… را تهیه کرد.

با این هنر علاوه بر انواع متنوعی از لباس، می‌توان لوازم  تزیینی و کاربردی هم تولید کرد. مانند انواع رومیزی، عروسک، روتختی، رو بالشی، جا کلیدی، دستگیره، لیف و …

لوازم بافتنی مورد نیاز

اگر بخواهیم لوازم بافتنی و ابزار آن را معرفی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • انواع کاموا
 • انواع میل بافتنی
 • قیچی
 • رج شمار
 • بوبین که برای عوض کردن رنگ کاموا استفاده می‌شود.
 • پایه نگهدارنده میل‌های بافتنی
 • سوزن
 • متر خیاطی
 • نشانه گذار دانه
 • خط ‌کش فلزی
 • نخ دوخت
 • نگهدارنده دانه‌های رج

تمامی این‌ها وسایل مورد نیاز یک بافنده حرفه‌ای است. اما اگر شما شخصی هستید که تازه می‌خواهید بافتنی را شروع کنید، بهتر است برای شروع کار، فقط یک عدد کاموا و میل بافتنی متناسب با آن را تهیه کنید. در واقع کاموا و میل بافتنی، جز‌های جدا نشدنی است از این هنر است.

کاموا

شناخت انواع کاموا و ویژگی‌های هر کدام، از مهمترین مسائلی است که هر فرد علاقه‌مند به بافتنی باید آن را بیاموزد. اگر آشنایی با ویژگی‌های کاموا نداشته‌باشید، نمی‌توانید کاموای خوبی برای محصول مورد نظرتان خریداری کنید و در نتیجه محصولی که در حال بافتن‌آن هستید باب میلتان نخواهد بود.

خانم‌هایی که علاقمند به بافتنی هستند، در اولین قدم باید کاموای خوبی برای بافتن‌محصول مورد نظر خود انتخاب کنند.

کاموا یک نخ طویل، پنبه‌ای یا پشمی است، به وسیله قلاب می‌توان آن را به انواع لباس و بافت‌های مردانه، زنانه، کودکانه یا وسایل تزیینی تبدیل کرد.

آشنایی با انواع کاموا

کامواها یه سه دسته اصلی تقسیم می‌شود، که شامل گام‌های طبیعی مصنوعی و ترکیبی است. هر کدام از این کامواها به چند دسته متفاوت تقسیم می‌شود.

کامواهای طبیعی

طبیعی از پشم و موی حیوانات تولید می‌شود و از قیمت بیشتری نسبت به سایر کامواها، برخوردار هستند اما دیگر خیالت راحت است به کاموای اصل و مرغوبی خریداری کرده‌اید. یک نمونه از این کامواها، کامواهای پشمی هستند، که از پشم حیواناتی مانند گوسفند تولید می‌شود و از تنوع زیادی برخوردارند.

کامواهای مصنوعی

یکی دیگر از انواع کامواها، مصنوعی هستند که از جنس نایلون، راسون، پلی استر، اکرولیک و ویسکوز هستند. تمامی موارد از الیاف مصنوعی هستند و از آن‌ها در کامواهای مصنوعی استفاده می‌شود.

کامواهای مصنوعی، برای کسانی که تازه کار هستند و می‌خواهند به تازگی به کارهایی مثل بافتنی و قلاب بافی بپردازند، بهترین گزینه است و کامواها از ارزان‌ترین کاموا‌های موجود در بازار است.

کامواهای ترکیبی

نمونه دیگر از کامواهای موجود در بازار، کاموای  ترکیبی است. همانطور که از نام این کار و مشخص است، از ترکیب کاموای طبیعی و کاموای مصنوعی تهیه شده‌است. اصولا کاموا‌هایی که در بازار موجود است، از دسته به کارگاه‌های ترکیبی است. این کامواها دارای کیفیت مناسب و مطلوبی هستند.

میل بافتنی

بافتنی یک میل آلومینیومی یا فلزی به شکل استوانه است. این میل‌ها دارای انواع مختلف است که برای بافتن‌انواع لباس و دیگر بافتنی از آن‌ها استفاده می‌شود. در انواع طرح و جنس‌های مختلف در بازار موجود است.

انواع میل بافتنی:

 • میل پلاستیکی
 • میل تلقی
 • میل چوب بامبو
 • میل استیل
 • میل آهنی
 • میل تفلون

امروزه از میل‌های آهنی کمتر استفاده می‌شود؛ زیرا این میل‌ها دارای وزن زیادی است و به انگشتان و مچ دست فشار زیادی وارد می‌کند.

بهترین و رایج‌ترین نوع میل بافتنی در حال حاضر، میل تفلون یا استیل است، این میل‌ها وزن کم و سبکی دارند و دانه‌های کاموا به راحتی روی آن‌ها سر می‌خورد. میل‌های چوبی و پلاستیکی وزن خوبی دارد اما دانه‌های کاموا روی آن‌ها سر نمی‌خورد.

انواع میل بافتنی

میل صاف یا بلند: این میل‌ها یک جفت هستند و طول آن‌ها حدود ۲۵- ۳۰- ۳۵ سانتی‌متری است. شکل این میل‌ها صاف و کشیده است و شماره‌بندی آنها از ۲ تا ۱۰ است.

ضخامات کاموا نازک‌تر، شماره مید هم پایین‌تر است و هرچه ضخامت نخ بیشتر باشد و نمره میل هم بالاتر می‌رود. اصولاً سایز میل، روی لیبل دور کاموا نوشته شده است.

کسانی که دست آن‌ها برای بافتنی سفت است و قادر به بافتن، بافت شل نیستند، شماره میل با شماره کاموا هماهنگ باشد اما کسانی که دست آنها متناسب است، بهتر است در زمان خرید میل، میل را یک شماره پایین‌تر از شماره لیبل کاموا خریداری کنند.

میل گرد یا سیمی: این میل از دو عدد میل کوتاه که به وسیله یک سیم نایلونی به یکدیگر متصل شده‌است، تشکیل می‌شود. استفاده از این میل برای افراد تازه کار کمی سخت است.

در زمان شروع کار اگر سیم نایلونی کمی خشک است، می‌توانید نزدیک ۱۰ الی  ۱۵ دقیقه آن را درون ظرف آبی گرم قرار دهید. بهتر است آب که در استفاده می‌کنید گرم باشد، آب جوش به سیم نایلونی صدمه می‌زند.

در این نوع میله، در حین بافت، بافته‌شده بر روی سیم نایلونی قرار می‌گیرد. به همین دلیل فشار روی دست کمتر می‌شود و کار با آن بهتر و آسان‌تر است.

سایر لوازم مورد نیاز

از دیگر وسایل بافتنی موارد زیر است:

 • رج شمار

شمار یک وسیله است که برای اندازه‌گیری دقیق تعداد رج‌ها استفاده می‌شود.

 • منگوله ساز

وسیله می‌توانید منگوله‌های بافتنی متنوع و در سایزهای مختلف  بسازید.

 • اندازه گیر رج‌ها

وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری دقیق بچه‌ها از آن استفاده می‌شود.

 • قیچی

قیچی مخصوص بافتنی کوچک و نوک تیز است و برای پاره کردن الیاف استفاده می‌شود، زمانی که کاموا را با دست پاره می‌کنید، الیاف کاموا کش می‌آید و بد حالت می‌شود.

 • نگهدارنده میل

از این وسیله برای نگهداری میل‌ها و در زمان انداختن سر استفاده می‌شود.

 • سوزن

سوزن مخصوص بافتنی بسیار بزرگ است، که به آن سوزن لحاف دوزی گفته‌می‌شود. از این سوزن برای دوختن‌تکه‌های بافته‌‌شده استفاده می‌شود.

سخن پایانی

بافتنی هنری است از دیرباز در میان‌ خانم‌های ایرانی رواج داشته است. اکثر مادران لباس‌های بافتنی خانواده را خودشان می‌بافتند.

نکته مهم در بافتنی، یک دست و یکنواخت گرفتن‌دست است. یعنی نباید دستتان شل و سفت شود، در این صورت بافتنی شما ظاهری بدی پیدا می‌کند.

نوع بافت‌هایی که در بافتنی استفاده می‌شود بسیار متنوع است مثل بافت گندمی، کشباف، پوست بره‌ای، تیغ ماهی و … . هر کدام از این بافت‌ها در جای مشخص خود استفاده می‌شود.

ساده‌ترین نوع بافت، بافت یک زیر یک رو است. این بافت ساده، از استحکام بسیار خوبی برخوردار است.

بازرگانی پرواز عرضه کننده انواع مدل های مختلف عروسک، سبدهای تریکو و انواع مختلف لباس بافتنی به بازار می باشد. شما می توانید جهت استعلام قیمت ها و ارتباط با کارشناسان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *